Автор Тема: Промени, свързани с гарантиране на качеството и достъпността на мед. помощ  (Прочетена 3274 пъти)

Радослав Русинов

• Administrator
  • Newbie
  • Публикации: 14
    • Профил
Кратко описание на предвидените промени:

1. Въвеждат се ясни критерии, на които трябва да отговарят лечебните заведения, за да получат финансиране от републиканския бюджет или от НЗОК: медицински кадри на основен трудов договор; необходимата медицинска апаратура; 24-часов прием на пациенти
   2. Атестиране на директорите на всеки 3 години.
   3. Възможност за създаване на болнични настоятелства.
   4. Отпада задължителната акредитация: акредитацията е задължителна само когато ще се извършва обучение на студенти, докторанти и специализанти; доброволна акредитация с точна процедура, ясни оценки и възможност за финансови стимули.

Изтеглете пълния текст на законопроекта.

Изтеглете пълния текст на мотивите към раздел "Промени, свързани с гарантиране  на качеството и достъпността на медицинската помощ".

Мелев

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
По-голяма глупост не бях чел - В мотивите са казва премахваме задължителната акредитация защото е неефективна и по този начен ще повишим качеството и съответствието на лечебните заведения с медицинските стандарти. Е как бе? Вместо да се направи акредитацията ефективна и обективна. Акредитацията е инструмент за обективно оценяване, ако някой не може да използва този инструмент следва да се смени този някой, а не да се изхвърли инструмента.
Иначе голяма гаранция за качество на медицинската услуга ни се предлага в замяна - "атестиране на медицинския управител" - пълна глупост - като че ли той пряко извърщва медицинската дейност. Да не говорим, че ЗЛЗ не разграничава търговски управител от медицински управител и на практика в ЛЗ това е е дно и също лице - е какво ще атестират - решението на принципала, кой да му управлява търговското предприятие ли.
И предложенията в тази насока и мотивите към тях са пълна идиотия.

Милен Чавров

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
От досегашното положение имам впечатление за формализъм и минаване през задната врата за доста от болниците.
Аз съм ЗА доброволната акредитация, която обаче да се обвърже с  финансови стимули и др. опции относно възможностите за работа.
Смятам също, че в акредитирането трябва да участват и пациентите, чрез представляващи ги организации, а и не само те.