Автор Тема: Панкреатит  (Прочетена 41446 пъти)

poxe

• Newbie
  • *
  • Публикации: 27
    • Профил
Панкреатит
« -: Юни 25, 2010, 15:22:58 »
Здравейте!Казвам се Иван,на 21г. и съм диагностициран с хроничен панкреатит.От доста време имам симптоми,но едва преди 6 месеца лекарите се стреснаха и ми направиха изследвания.Сега ходя по лекари и алтернативни лечения и чета много.Въпроса ми е:има ли лекуване тази болест и ако има хора със същата диагноза ще се радвам да обменим опит?Несъмнено това ще е полезно.Разчитам да сме си полезни. Мейла ми е оставен в профила.
Всичко хубаво!;)

savova

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Re:Панкреатит
« Отговор #1 -: Юни 27, 2010, 17:42:40 »
-Съжалявам младежо,но трябва да бъдете мнаго внимателен с тази диагноза.Не си играйте със здравето,а идете при лекар специалист и се лекувайте адекватно.Това е много коварно заболяване и във остра форма-почти 90% завършва със смърт.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 27, 2010, 21:52:57 »
Скъпа госпожо,явно не сте ме разбрала добре.Аз съм ходил при специалисти(при това доста).Лежал съм и в болница заради същия проблем(във Варна,в университетска болница,клиниката на проф.Коцев).Надявам се,ако познавате заболяването по-добре ,да ми кажете как е протекло и при какво лечение.На мен ми изписаха за домашно лечение креон 25000 4x1 + сопрал 2x1 + cynarix 3x2.Сега ще сменям сопрала   с po/аurcetol или нещо подобно.От момента на диагнозата(края на Декември 2009)съм на много строга диета(обичайна за заболяването).Зная добре ,че не е игра и затова не си и играя.И ако някой има познат или самия той е с подобно заболяване,моля да пише ,за да обменим опит.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Юли 12, 2010, 14:29:56 »
Явно никой не проявява интерес към моя проблем.Ок.А има ли някой информация къде мога да се консултирам с наистина добър диетолог?Това е жизненоважно при моето заболяване.Аз живея във Варна,така че ако има тук някъде ме уведомете.Ако не знаете ,то кажете за където имате информация(софия,пловдив и тн.)
Благодаря!

Дани

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 12, 2010, 17:34:03 »
Каква е причината за панкреатита при теб?

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Август 13, 2010, 14:22:32 »
Това все още го умуват лекарите.Изключиха алкохол,поради ранната възраст,излючиха ,до колкото знам, всички възможности.Изследваха ме дори за муковисцидоза-отрицателно.Така стигнах до неустановена причина.Според лекуващия ми лекар диагнозата е доказана,но причината е неясна.Аз обаче ходих във вма софия.Там ме погледнаха за много кратко,прочетоха епикризата и казаха ,че според тях диагнозата не е правилна и честно да си кажа много ме объркаха:)
Дани,да не би да си запозната с проблема?

savova

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 17, 2010, 22:54:36 »
Не искам да ви плаша,но моя съпруг почина от неправилно лекуван панкреатит.Питате за диетата-има много публикации ,дори и в интернет има много материали за видовете диети.Вашата диета трябва да е много строга-без мазнини, подправки,пържени храни, червени меса ,алкохол,цигари и т.н.А доколкото за лекарствата-това е задължение на лекуващия лекар.Вие не трябва да приемате лекарства ,без да са изписани на вас-нищо ,че някой може да ви ги препоръча,че са му помогнали.Това е моят съвет.

Дани

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 22, 2010, 23:17:51 »
На моя близка,момиче на 23г.направиха безкръвна операция за отстраняване на жлъчката заради наличие на камъни.На документа за приемане е писало панкреатит.Тя е прекарала хепатит А като малка и като повечето млади хора в България си пийваше порядъчно.Мисля,че не биваше да и се прави тази операция,но родителите и са били толкова уплашени,че веднага са се съгласили с компетентното мнение на лекаря и естествено са платили за операцията.Така че болницата е получила парите по клинична пътека панкреатит и парите за безкръвната операция.Потърси второ мнение.ВМА има отлична апаратура и специалисти.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Септември 23, 2010, 18:19:21 »
Здравейте,
съжалявам за съпруга Ви.
При мен положението малко по малко се стабилизира.Преди няколко дни за пръв път получих изследвания ,които са напълно в норма.Причината за подобрението,според мен, е в променената диета.В момента се храня по предписание от проф.Д.Байкова.Болките намаляха значително и почти изчезнаха.Според лекуващия ми лекар следва да се придържам към медикаментозното лечение и диетата още доста време,но сега ще е по-лесно като знам ,че има смисъл.
Ако някой има такава диагноза моля да се свърже с мен ,за да обменим опит.
Успех :)
ps По мое мнение най-важно за такава диагноза е храненето,което се поставя след категорично уточняване на диагнозата.Не бързайте с каквито и да е лечения и още повече операции.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 23, 2011, 14:11:20 »
Отново съм аз. След много дълго затишие на панкреатитните болки преди около месец се появиха отново. До тогава, за около 8 месеца се чувствах страхотно. Никакви болки и подобни неща. В края на май, обаче започват да цъфтят дърветата и да ми се изостря астмата. Нищо особено не е за мен, защото ми се случва всяка година. Започнах с обичайните лекарства и след 2 дни панкреаса пак се обади. Много ме хвана яд, защото тъкмо ме беше оставил намира. Но тогава ми светна. Лекарствата за астма са кортикостероид, който аз съм взeмал в продължение на години всеки ден по 2 пъти. И тъй като не пия, не пуша, спазвам диета това ми остана единствената причина, която ми изглежда логична за заболяването.
Ако имате мнение, моля споделете.

севал80

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #10 -: Ноември 09, 2011, 05:56:07 »
Здравей, на брат ми му поставиха същата диагноза. От 4 месеца има болки в горната част на корема, отслабна с над 30 кг. На 27 години е. Диагнозата поставена в Правителствена болница е хроничен панкреатит вследствие на вродени аномалии на жлъчните пътища. Какво е положението при теб.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 04, 2011, 17:04:39 »
Аз съм стабилен. Храня се внимателно и нямам сериозни болки. Аз не съм отслабвал драстично. Ако са вродени аномалии, защо е започнал да слабее чак последните месеци? Има ли обяснение? Обмислям да пия билки, защото едни хора от Плевен твърдят, че могат да помогнат. Ако има някакво раздвижване ще те информирам.
Ако се чудите относно диетата, идете при проф. Байкова. За мен тя е най- компетентна.
Успех!

angelova_pl

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #12 -: Септември 25, 2014, 19:25:50 »
Здравейте,
На съпругът ми му поставиха диагноза "Остър панкреатит", от 7 дни е в болница и все още е. Въпросът ми е каква е диетата, която спазвате, защото знам, че правилната диета е част от лечението за това заболяване.
Благодаря!

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Октомври 06, 2014, 22:42:29 »
Здравейте. Нека започнем с основното, което и лекарите са Ви казали - алкохол, пържено(даже леко през тиган и подобни),  подправки, люто и газирано, господина да не кусва и да се настрои, че няма да кусва още дълго време, иначе ще го боли! В началото на острия панкеатит те ще го държат гладен в болницата, за да се успокои органа. След това би трябвало в клиниката да имат диетолог и да започнат постепенно захранване. Ако вече е изписан Ви препоръчвам варени зеленчуци - моркови, броколи, домат(без люспата), тиквичка. Тези зеленчуци може да са гарнитура за варени картофи, може 2-3 пъти седмично с варено бяло пилешко месо, варен ориз. Тлъсти меса изобщо да не пипва - засега само бяло пилешко (сухо) и то варено и без грам подправки. Гадно е, но няма как. Нека порциите са малки, за да си почива органа. Кравето масло е мазно например и не трябва да се яде още. Варива никаква - боб,леща,грах, царевица. Никакви колбаси, зеле и пресни моркови дразнят, киселото мляко да е не повече от 2%, сиренето също е мазно и солено и трябва да се изкисва и да е в много малки количества. Бял хляб много малко и то само препечен. Това са само много основни неща, които ще Ви насочат за първата седмица макс 2, но след това вече трябва да имате изграден режим от диетолог. Аз вече не съм на такъв режим и не искам да Ви казвам каквото и да е повече, за да не объркаме нещо. Моля Ви не вземайте думите ми за правило, а по-скоро за ориентир, защото аз не съм лекар!!!
Идеята на диетата е възпаления орган да се успокои, а това става от само себе си. Няма лекарство, което да може да го направи. Предполагам са му изписали креон и инхибитор (омепразол, пантопразол, омепразид и тн.) Съвета ми е да ги взема колкото е необходимо, но да не се примирява, че ще живее цял живот с тях и си търсете свестен диетолог, който да Ви помогне. На мен ми помогна проф. Байкова. Инхибитора на помпата намалява секрецията на ензим от панкреаса, а креона вкарва необходимия ензим за смилане на храната. Така идеята е органа да си почива и храносмилането да е основно чрез лекарствата. Креона при мен си прояви страничен ефект - запек. Създаде ми доста проблеми това на мен лично.

А каква е причината за панкеатита? На колко години е господина? Какво е текущото състояние и какво го посъветваха лекарите? Какво му изписаха да яде и да пие? Моля, питайте каквото и да е, ще се радвам да споделя от опита си и да съм полезен с каквото мога.
 Успех!

angelova_pl

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #14 -: Октомври 07, 2014, 12:47:03 »
Благодаря за изчерпателния отговор!
Панкреатитът се е появил в следствие на дългогодишна и редовна употреба на алкохол.
В момента е изписан, пие Креон 25000 /казаха да изпие само една опаковка/, пие също Улкоплор /то е точно от групата на Омепразид и т.н./, както и Трансметил /него ще го пие между 6-8 месеца, защото черния дроб е много увреден - стеатоза 3-та степен, което е преди цироза.../.
Спазваме много стриктна диета - храни се по 5 пъти на ден, спазваме указанията за приготвяне на храната, както и почти основно спазваме кои продукти да приема. Свързах се с д-р Байкова, но тя приема само в София, а в момента нямаме възможност да пътуваме до там.
Чувстваме се доста объркани вече какво да яде и какво не. От болницата не ни консултира диетолог, само казаха най-общите правила.
Изписан е на 29.09. и вече изчерпахме вариантите за здравословно меню, а имам въпроси, на които не мога да получа отговор.
Например: не е удачно за всяко нещо да звъня в болницата и да питам: "Може ли да яде кашкавал "Витоша", както пише в Интернет", може ли това, може ли онова...
Знам, че ще е трудно без диетолог, но на този етап не сме в състояние да отделим хонорар+пътни+престой в София. С малко бебе сме и то си иска грижите...
Дали цигарите пречат МНОГО, също е въпрос, на който лекарите отговарят уклончиво...