Автор Тема: Панкреатит  (Прочетена 41443 пъти)

poxe

• Newbie
  • *
  • Публикации: 27
    • Профил
Re:Панкреатит
« Отговор #15 -: Октомври 07, 2014, 22:05:02 »
Кашкавала е мазен. Първоначално според мен е добре да го избягвате. Цигарите ги забравете! Сложете на първо място здравето. Ситуацията при Вас е неприятна, но не непоправима и ако сте прецизни няколко месеца, това ще се отплати за години напред. За сравнение аз съм с диагноза "хроничен панкреатит" от 2009 - 21 годишен бях тогава. От тогава живея така и не съм близвал дори капка бира, не съм кусвал люто и пържено и тн и тн. Но си знам защо - болките са нечовешки и не искам да се повтарят. Повярвайте ми, можете да издържите няколко месеца. Нека здравето е приоритет и цигарите останат настрана.
Когато отидох аз при професора, тя ми даде индивидуален режим. Ще се постарая да го намеря и ще Ви го опиша в общи линии, поне да придобиете представа какво представлява(няма да е много различно от сегашното хранене, но все пак да го видите)

Аз лично, също не знам всичко, което мога да ям и което не мога, затова се ограничавам изключително много. Не ми се рискува. За вас сега вероятно ще е трудно психологически да приемете, че толкова малко неща са здравословни за панкреатично болния, но колкото по-бързо го приемете, по-добре. Наистина нещата, които ние ядем са много ограничени, но това се отплаща.

Знам за диетолозите по болниците - една такава почти ме свърши. Доста са некомпетентни, а и алчни. На мен също не ми предложиха консултация. Аз сам си търсих. Накрая се обидиха и учудиха, че съм стигнал до Байкова в София...
 Моля ако сметнете, че искате да ме питате нещо, насреща съм. Поне опит ще ви споделя, ако не решение :)
А Вие знаете ли какво представлява панкреатита? Какво е панкреас и защо изобщо се налага диетата? Моя лекуващ лекар в клиниката във Варна ми ги обясни и ако желаете, чисто като лаик, ще се опитам да Ви обясня какво се случва вътре в човека :) На мен това ми помогна да си осъзная състоянието, ако не да го подобря!   
Успех!

angelova_pl

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #16 -: Октомври 08, 2014, 11:41:27 »
В интерес на истината страшно много изчетох по темата, но повече информация няма да е излишна, така че ако не Ви представлява трудност, моля споделете каквото знаете!
Знаем, че няма да е лесно, той получи усложнения в следствие на острия панкреатит - получи плеврален излив и се наложи с инжекция да му източват течност в близост до белия дроб.
Интересното е, че на първия контролен преглед ни казаха, че панкреатитът е хроничен..?!?

radost666

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #17 -: Ноември 29, 2014, 14:15:44 »
Здравейте,
Брат ми е на 36 г. и преди 2 месеца получи остър панкреатит . Беше 20 дни в болница  направиха му операция и след като го изписаха никой нищо конкретно не му каза как да се храни и какво .Отслабна 30кг. От Вас прочетох за професор Байкова,но той е много слаб и няма да може да стигне до София.Искам да попитам дали знаете за някой добър диетолог в гр.Пловдив.Ще съм много благодарна ако някой пише.Той вече е доста отчаян ,уморява се само като говори по телефона ...

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #18 -: Декември 22, 2014, 01:40:40 »
Извинявам се за забавянето.
1. Панкреатита е възпаление на задстомашната жлеза (панкреас). Жлезата има две функции вътрешна и външна за тялото. Отделянето на храносмилателни ензими е външната функция, тъй като ензима се отделя в храносмилателната система, която не е стерилна среда и е външна за организма ни. Това са черва, стомах и тн. Втората функция е вътрешна за организма и е свързана с произвеждането на инсулин, който регулира захарта в кръвта. Според източната медицина, там се намира и чакрата отговаряща за емоциите, което обяснява и защо много хора се разболяват от диабет или панкреатит при силен стрес или уплаха. При панкреатита е засегната външната функция на органа. Жлезата е възпалена и отделя ензимите неправилно. Така тя се само-смила. Това е момента на голямата болка. В много крайни случаи жлезата е възможно да се самоунищожи(това наистина са много редки случаи). За съжаление лекарите не са успели все още да измислят начин да спрат възпалителния процес. Те решават проблема по следния начин. Инхибитора на протонната помпа - омепразид, омепразал и тн лекарства, които се рекламират против киселини, намаляват секрецията на жлезата. От там, за да се поддържа нормалното храносмилане до колкото това е възможно се изписва Креон, който съдържа ензим. Отделно може да изпишат обезболяващо, което обаче не действа на самата болка, а потиска нервната система. Тоест болката я има, но мозъка не я отчита. В моя случай освен тези неща ми добавиха и цинарикс, с който обаче не съм добре запознат и не знам как точно работи.
И така, като се вземат всички тези неща и като се добави режима на хранене, се цели органа да е в покой и възпалението да утихне до колкото е възможно. Затова и храненето е супер важно, защото то е основния фактор от който зависи покоя на органа.
2. За съжаление аз познавам само лекарите, с които аз съм се занимавал и в Пловдив не познавам никого, но мога да Ви уверя, че начин за излизане от ситуацията има. Не се отказвайте. Как се храни брат Ви? Как му изглежда дневното меню? Какво му предписаха и какво му казаха?

Моето меню беше нещо от сорта :
1. Закуска в 8h: 2 филийки бял хляб, препечен с до 300 гр кисело мляко с ниска масленост до 2 %(аз лично няколко месеца ядох 0.1%). След това плод и чай (аз лично предпочитам мента, защото успокоява. Стимулиращи чайове не са добри, например черен и тн). Закуската винаги се гарнира с плод. Плодовете е хубаво да не са кисели и люспести. Например зелените ябълки са кисели и не са подходящи. Добри са хлебните ябълки например. Задължително се белят! Това важи за всички плодове и зеленчуци - моркови, краставици, доматите също се белят, ябълки и тн.
Друг вариант на закуската е препечен хляб с нискомаслена извара - около 200 гр. и отново плод и чай.

в 10 и 16 ч- подкрепителна закуска - чай + плод. Може да се сложат и 2-3 обикновени бисквити (тук препоръчвам да се наблюдавате, защото аз лично не понасям добре някои бисквити заради Е-тата и ги избягвам. Ако и при вас има подобно нещо, избягвайте ги.) Тук вариант е и да се хапне препечен хляб с малко извара или пастет от извара- пакет нискомаслена извара, печена и белена чушка, 2 с л кисело мляко, 1 ч л зехтин и малко копър. Това нещо като се омеша и става като пастет за мазане, с който можете да правите сандвичи. 1-2 препечени филийки намазани с пастет + чай и плод.
12ч - Обяд - Обяда започва със зеленчуци - пресни или варени (според сезона). Аз лично си сварявах моркови с тиквички или само едното или само другото, а ако е лято краставици и домати - белени. След това имаме белтък (бяло пилешко месо варено, яйце отново варено, суха риба - хек например). 5 пъти в седмицата имаме белтък в менюто за обяд, а 2 пъти е постно. Към това се добавя и въглехидрат - варен ориз, картофи, елда, жито и тн. Хубаво е към въглехидрата също да има зеленчук - печена белена чушка, домат, морков, краставица, малко лук, но задължително термично обработен (аз лично 99% не използвам лук, защото ми дразни, особено китайския, който е лютив. Ако слагам, то е изключително малко количество - 1/4 глава на цялата гозба, ако в нея има поне 5 порции. С лука съм много внимателен.) Обяда отново завършва с плод. В обяда може да се добавят-1-2 филийки бял препечен хляб. Мазнината при варенето трябва да е качествена - зехтин. Аз слагам до 1 сл на хранене. Малко е, но органа трябва да почива.
18h - Вечеря. Вечерята е най-разтоварваща. Започва се отново със зеленчук, след което се приема основното блюдо, което 5 пъти седмично е постно - картофи, ориз, елда, заленчуци(без сини домати). Може постно зеленчуково ястие гарнирано с кисело мляко или извара (нискомаслена). 2 пъти седмично се приемат белтъци - месо, яйца, риба. Десерта отново е плод.
Събота и неделя обяда включва белтък, а вечерята не.
След вечерята не е добре да се яде повече, а ако много пригладнее човек, може кисело мляко малко с някоя накисната вътре обикновена бисквита или малко препечен хляб, но отново не по-малко от 2 часа да има до лягане.
Много плодове не са подходящи за нас - грозде, боровинки, киви понякога дразни, сливи и тн.
Не яжте мазни меса и риба (скумрията е мазна например и не е добра за нас). Пържено, алкохол, цигари - забравете ги. Силни подправки, люто, горчиво и тн - забравете ги. Аз си слагам съвсем внимателно сол и малко чубрица като варя.
Може да варите, да приготвяте на пара и да печете. Месо на скара също съм ял. Пилешките гърди ставаха добре на скарата.
ОТБЕЛЯЗВАМ, ЧЕ ТОВА МИ Е ПО СПОМЕН, КАК ИЗГЛЕЖДАШЕ МОЯТА ДИЕТА! ВЪЗМОЖНО Е ДА ПРОПУСКАМ НЕЩО ИЛИ ДА ИМА НЕТОЧНОСТИ! АЗ НЕ СЪМ ЛЕКАР И МОЛЯ ДА НЕ СЕ ДОВЕРЯВАТЕ 100% НА ТОВА, КОЕТО СЪМ СПОДЕЛИЛ.
Успех!

el_mel

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #19 -: Март 02, 2015, 12:03:45 »
Здравейте, на 30 год съм от Варна, преди месец получих леки болки в корема,които се усещаха само в легнало положение,като при издишване се предизвикваше чувство на гадене, но не съм повръщала. В началото си мислех,че е нещо от храната ,която съм консумирала,но това усещане продължи седмица. Пуснаха ми кръвни изследвания и се установи,че амилазата е 137 при норма 100, а липазата беше 3 пъти над нормата.При това положение ме приеха в болница и лежах 5 дни,като още след втория ден ме захраниха. На скенер се установи ,че имам жлъчна кал в жлъчката. След изписването започнах да пия Неоцид 40мг два пъти по едно, по лекарско предписание. На 27.02 ( без да изпитвам каквито и да било болки или дискомфорт) отидах на контролен преглед и се оказа,че въпреки диетата,която спазвах и хапчетата,които пия,амилазата и липазата отново са покачени доста, като този път решиха,че най-вероятно причината е в жлъчната кал и ми предлагат да махна жлъчката,ако продължава така.Притеснява ме факта,че не ми се струват много убедени,че това е причината.Сега ходя всеки ден,за да ми вливат системи веднъж на ден и два дни гладувах, от днес започвам да се захранвам с пасирани картофи и моркови.Възможно ли е да консумирам фрешове? Знам ,че първият месец диетата трябва да е много строга, но освен варени моркови,картофи и ориз,не знам какво мога да консумирам в този остър стадий. Някой знае ли колко време ориентировъчно продължава диетата до пълното излекуване ( ако изобщо е възможно да се излекувам напълно).Благодаря предварително.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #20 -: Март 14, 2015, 10:08:59 »
Доста смели предложения са ти дали. Личното ми мнение е да не се подлагаш на каквито и да било хирургични интервенции без да чуеш още гледни точки от други лекари. Както съм споделил горе, аз лично се старая да имам 3 независими мнения от различни лекари. Отиди при още специалисти и се консултирай преди да се режеш. Това е краен вариант. Фактът, че не ти вдъхват доверие е повече от достатъчен да търсиш още. Аз лично игнорирам почти на 100% мнението на лекари, които не ми вдъхват доверие и не са грижовни. Първото нещо е да се установи наистина диагнозата. Веднъж като се знае това, лечението и диетата ще могат да бъдат ефективни.
Относно диетата: личният ми опит с лекари от най-различни клиники и болници и най-различни нива е, че те подценяват значението на правилното хранене и не го разбират ни най-малко. Кой ти изписа диетата?
Успех на нас :)

el_mel

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #21 -: Март 19, 2015, 16:51:52 »
Здравей, диетата си я правя сама въз основа на това,което четах и което бях посъветвана от лекарите. Ям варено телешко месо,варена пъстърва си правя, варен ориз със заешко варено, варени картофи и моркови, броколи; като правя супа, използвам фиде,правя си макарони  с извара, печен пипер, банани, ябълки настъргани без кора. Консумирам само бял хляб ,препечен и сухари. Доста съм стриктна в диетата ,не използвам никакви подправки, от няколко дни слагам сол, мазнини изобщо не слагам при приготвяне. Храненето е 5 пъти на ден, като съм ги разделила на 3 основни и 2 междинни. Миналата седмица,след като изследванията ми отново не бяха повлияни от диетата и Ноацида, посетих Доц. Коцев в Св. Марина, който ми изписа Креон 40000, Цинарикс & Спазмотен. Той ме изпрати при Д-р Грудева (диетолог), която въз основа на резултати от тест за обмяна на веществата ми направи диета, която ще започвам от утре. От време на време имам леки притъпени болки, но имам чувство на гадене , не винаги , но напоследък по-често. След като вчера цял ден ми се гадеше, днес пак ходих да си правя изследвания: алфа амилаза в серум 111 при горна граница 100, алфа амилаза в урината 681 при горна 500 и липаза 85 при норма до 38. Притесняваме факта,че въпреки диетата и лекарствата, показателите ми са все високи и няма обяснение от лекарите за това.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #22 -: Март 20, 2015, 20:03:24 »
1. Повечето неща от твоята диета не са подходящи при панкреатит.
2. При Коцев на 13 етаж съм лежал 10 дни и мога да кажа, че лекарите в клиниката разбират доста. Определено са добри лекари, но също като всички други са вързани с компаниите произвеждащи лекарства. При това силно. Някои са доста алчни. Винаги ще ти изписват по нещо. Мен ме подготвяха психически, че креон ще пия до края на живота си... (спрял съм си лекарствата преди 4 години и не пия нищо)
3. Относно Грудева, най-лекото нещо, което мога да кажа за нея е - имай едно на ум. Личния ми опит от нея е негативен. Тази жена ми изписа диета, с която свалих 10 килограма за месец - стигнах 55кг (висок съм 178см) ;) Представи си... Фактът, че при ходенето ми в София диетата и я скъсаха е доста показателен. Резултатите също говорят достатъчно.
Коцев на база какви изследвания ти ги изписа тия лекарства? Диагнозата потвърди ли я? Как изглежда диетата на Грудева?  Как се чувстваш в момента?

tankuca

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #23 -: Март 30, 2015, 09:51:59 »
Здравей Иван.Писала съм ви на лични съобщения като съм ви задала въпроси, които ме интересуват. Много ви моля да поговорим!
« Последна редакция: Март 30, 2015, 14:57:23 от tankuca »

tankuca

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #24 -: Март 31, 2015, 08:36:33 »
Здравей Иван.Писала съм ви на лични съобщения като съм ви задала въпроси, които ме интересуват. Много ви моля да поговорим!

el_mel

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #25 -: Април 05, 2015, 19:26:20 »
Здравей,
нямам оплаквания в момента ( за последните 3 седмици ми се е гадело 1-2 пъти и не знам дали има връзка) Ям неща от диетата на Д-р Грудева,но като количество си позволявам повече,защото иначе ще отслабна още. Доц. Коцев ме прегледа на ехограф, видя изследванията и ми изписа Цинарикс, Креон, Спазмотен. Тъй като не съм на 100 % сигурна,че ми поставиха правилна диагноза, ходих при една хомеопатка,която ми препоръчаха и според нея проблема при мен не е в панкреаса,а в храносмилането и изобщо не трябва да се подлагам на диети и лечение с тези лекарства. Утре мисля да си пусна изследвания на липаза и амилаза и да започна успоредно с тези лекарства да приемам и капките,които тя ми изписа.Диетата мога да ти я изпратя на и-мейл,че е 3-4 страници.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #26 -: Април 08, 2015, 18:58:37 »
Да, прати ми я. Пощата я има в профила. Не че нещо ще се промени, но поне да сравня.

Deco

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #27 -: Май 10, 2015, 17:48:02 »
Здравей Иване, адаши сме.. аз съм само на шеснадесет години и направо като чух това  :'( искам направо да се самоубия, като прочетох за теб в форума имам някаква надежда за живот, моля те кажи ми скайп или фейсбук или емайл или нещо или телефонен номер искам да се срещна с теб моля те направо ще зарева ... имам чувството че ще се самоубия, моля те дай ми някаква надеждаа искам да се свържа с тебе и да подържам връзка по някакъв начин .Извинявам се за този пост но немога повече ...  много ме е страх...  :(
« Последна редакция: Май 10, 2015, 18:01:29 от Deco »

Deco

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #28 -: Май 15, 2015, 20:22:31 »
скайпа ми е vankta1598
https://www.facebook.com/ivan.jelev.965 - това ми е фейсбук
това ми е имейл - barceloneca15@abv.bg ако някой страда от това нещо моля да се свърже с мен искам да поговорим относни диети и т.н ... искам да поговоря някой с това заболяване за да споделя болката си с него моля свържете се с мен или поне пишете нещо тук в тази тема

evgeni323

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #29 -: Юни 28, 2015, 09:53:32 »
Аз също мисля, че имам това гадно заболяване. Изпражненията ми са мазни. Често диаричи, подува ми се стомаха и имам проблеми с имунитета, който е породен от неусвояването на храна.
Как точно се диагностицира, панкреатита. Пускали са ми АМИЛАЗА и ЛИПАЗА които стойности в момента са АМИЛАЗА 88(100) и ЛИПАЗА 42(60). GGT 60(55). Едиственно ГГТ-то ми е увеличено. Ходих на гастроентеролог който ми изписа креон и пробиотици. Каза ми че на ехограф всичко е наред.

Забелязах, че понякога от бира ме заболява нещо в задгръдната кост.

И най важносто щях да забравя. Септември месец миналата година съм с диабет тип 1. Тогава ми започнаха и стомашните проблеми. Сигурен съм че нещата са вързани.