Автор Тема: Панкреатит  (Прочетена 41451 пъти)

poxe

• Newbie
  • *
  • Публикации: 27
    • Профил
Re:Панкреатит
« Отговор #30 -: Юли 09, 2015, 23:56:22 »
Диагностицирането при мен стана с изследвания на амилаза в серум и липаза. Там бях много над нормите. Минах и през ехограф, там бях ОК. Също и с описание на болките и изключване на множество други заболявания, които имат подобна симптоматика.
Панкреатитът при мен беше свързан с много сериозни болки. От това, което чета мога да те посъветвам да не пиеш и да си промениш хранителния режим. Дори да има нещо, което ти препоръчвам да се опиташ да установиш като посетиш няколко различни гастрота, със сигурност ще се повлияеш добре с правилно хранене. То помага и за диабет.
Лекарите обясниха ли защо изписват креон? Има ли нарушение във функцията на органа? Имаш ли подобрение от тези лекарства?
 Но амилаза и липаза в норма не звучи като панкреатит. Поне на мен де, но както съм казал 1000 пъти, не съм лекар :)
« Последна редакция: Юли 10, 2015, 00:01:58 от poxe »

help

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #31 -: Август 28, 2015, 12:41:56 »
Здравейте!Искам да споделя с вас моята история.Преди 6 дни се събудих със болки в лявото подребрие, след няколко часа болката започва да преминава и към гърба.Приеха ме в хирургично отделение без точна диагноза.Бяха ми назначени изследвания като:ПКК, включваща и АСАТ, АЛАТ, АФ, ГГТ, изследване на калния, калия, натрии, урея, кр.захар, рентген на бял дроб и корем, скенер на коремни органи, ултразвук, както и изследване на хеликобакнер пилори.Вливаха ми системи, не се храних 24 часа и болките намаляха още в първият ден слетобед след приемането ми.На скенер не се показа наличие на някакав проблем, ултразукулово изследване показва, че есички органи са в норма, за панкреаса доктора ми каза с нормална хомогенна структура и размери.Разминало ти се е, това му бяха думите.Изписахаме от болница и ми дадоха препоръчителна диета, както и лекарства като креон 25000  и дуспаталин.Все още изпитват обаче дисконфорт в лявата част и леко предърпване, това нормално ли е.На мен не са ми пускали изследване за амилаза и липаза.
« Последна редакция: Август 28, 2015, 12:52:09 от help »

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #32 -: Август 31, 2015, 20:44:55 »
А в крайна сметка, казаха ли какъв е проблема? Казаха ли на какво се дължи проблема? Лекарствата са подобни на тези, които ми изписаха на мен, но ми пускаха липаза и амилаза.

gergana_0925

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #33 -: Декември 26, 2015, 13:49:15 »
Здравейте,
Пиша Ви, защото съм много объркат.  На моя дядо след 2 седмично лечение от друго му открих остър хроничен панкреатит, в болница е вече 20 дни и според мен състоянието му стана още по-сериозно. Отслабна много, почти не говори, пълни се с вода и вече е напълно обездвижен. Лекарите не казват почти нищо. Купуваме през ден някакви лекарства, които му вливат,  но състоянието му няма подобряване. Кажете ми нормално ли е да е обездвижен, толкова време да няма подобрение и да говори несвързани неща. Благодаря ви предварително! Много съм притеснена и чакам вашите коментари

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #34 -: Януари 02, 2016, 17:18:29 »
Здравейте,
1. Отслабването е проблем, за който съм чувал и от други болни и мога да го свържа с панкреатита. В допълнение към това е и малкото количество храна. Така че отслабването е възможно да е причинено от панкреатит.
Относно обездвижването и останалите неща, нямам опит и не съм чувал за подобни симптоми. Аз съм с хроничен панкреатит, но остри кризи не съм имал скоро и никога не съм се обездвижвал. Но аз съм на съвсем различна възраст!
 Редно би било лекарите да Ви дадат повече обяснения.
Относно това че говори несвързано, също не мога да споделя подобен опит. Попитайте ги каква е причината. Острия панкреатит е много болезнен. Да не са му дали силни болкоуспоителни?
За съжаление не мога да Ви помогна особено, защото моя случай е различен, а нямам медицинско образование, за да мога да предположа каквото и да е.
Успех и здраве и на Вас и на дядо Ви.

helian

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #35 -: Юни 12, 2016, 16:54:17 »
Здравейте,
Преди 5 дни се събудих от сън, запалих цигара, изпих си кафето, и след няколко минути започнах да усещам болка, стягане в корема, накрая се свих на топка на пода от болки,
 Така се отзовах в спешното отделение на света анна-варна. диагнозата е панкреатит.
       Всичко това ми дойде като гръм от ясно небе, незная какво ме чака. Въпроса ми е , възможно ли водене на нормален живот,ходене на работа, или ме чака постепенно отслабване на организма , и послеследващи кризи дължащи се погресираща некроза на панкреаса.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #36 -: Юни 13, 2016, 09:27:37 »
Първо, искам да те успокоя. Едва ли ще започнеш да слабееш и органа да некрозира. Това е възможно естествено, но също е по-възможно да си спазваш диетата и да си живееш нормален живот :). Нормален живот е възможен и по-вероятно е това да ти се случи, отколкото това от което се опасяваш. Сега, има няколко неща, които трябва да уточним:
1. Панкреатита може да е остър и хроничен. Ако е остър, тоест криза с много болка и тн. То той може да не ти е за цял живот. С лечение и правилна диета за няколко месеца ще си водиш спокоен и щастлив живот. Ако е хроничен, ще трябва да си доста по-внимателен/на, но пак ще си живееш нормално. С каква диагноза те приеха и какво ти казаха лекарите?

2. Каквато и да е диагнозата, ще се наложи да си промениш драстично навиците, за да не те боли и за да може да си продължиш нормално нататък. Алкохол, цигари, запържване, зелени храни като лапат, коприва и тн., варива - боб, леща и тн. газирано от всякакъв вид, зеле и тн. Всичко това ще трябва да го спреш. Това означава, че ще пиеш вода и сокчета и то не всякакви видове, ще се храниш с варена, печена и храна на пара, но ще си ходиш на работа и ще можеш да си продължиш горе долу по старо му.

Темата е доста обширна, но аз мога да ти споделя опита си и дано нещо да ти е от полза :) Аз тая година навършвам 28, а диагнозата ми е от 6 години, а симптомите са от 12, така че няма причина да се притесняваш допълнително. С внимание и правилни усилия всичко може да се подреди ;) Успех и очаквам отговора ти.

helian

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #37 -: Юни 18, 2016, 20:19:31 »
изяждам храна в количество 1 чаена чаша през интервал 2-3 часа, с много малко сухар, от което нямам сили да стоя прав. обиковенно лежа. понякога има парещо усещтане в коремата облас. пия ензими-креон, блокатор  на стомащна киселиннос-еманера антибиотик и антиспазмин.  Единственното нещо което не ми е много ясно колко точно храна трябва да ияждам, за да оздравея

helian

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #38 -: Юни 18, 2016, 20:24:28 »
изяждам храна в количество 1 чаена чаша през интервал 2-3 часа, с много малко сухар, от което нямам сили да стоя прав. обиковенно лежа. понякога има парещо усещтане в коремата облас. пия ензими-креон, блокатор  на стомащна киселиннос-еманера антибиотик и антиспазмин.  Единственното нещо което не ми е много ясно колко точно храна трябва да ияждам, за да оздравея

ДИВНИ

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #39 -: Декември 27, 2016, 20:59:35 »
 При мен симптомите са болка в лявото подребрие отива в гърба и лявата плешка.Ежедневна е и понякога доста силна,чак ми става топло.Това е от 2013.За почти една година бях без грам болка.Направо летях.Сега Амилазата ми при горна граница ,100 мойта е 104,а в урината при г.гр.480 мойта е ,560. От една седмица
Съм на сухари   извара варено пилешко.месо и варени зеленчуци.Няма полза.Дали е панкреатит.Моля помогнете.Много ми хареса позитивизма на Иван,/poxe/.

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #40 -: Февруари 12, 2017, 17:09:37 »
@Дивни, следи се. Диагнозата трябва лекар да ти я постави. Пускай си амилаза в серум и урина, следи си липазата. Следи си храната. Защо се е повишила липазата? Пиеш ли? Също относно сухарите, аз лично не ги предпочитам. Дразнят ми. Предпочитам препечен хляб бял. Пиши как си сега. Как са нещата.

ДИВНИ

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #41 -: Февруари 15, 2017, 21:25:39 »
Много благодаря за отговора, вече си мислех че няма да ми отговори никой,а така се зарадвах на Вашия отговор.Бях за последен път в болница в началото на октомври 2016.отново за 8 ми път гастроскопия и за 3 ти колонос-я и докт.Писа ХР панкреатит.не пия въобще но пуша по 2-3 цигари на ден.през2015 си правих ЯМР и там пише    pankreas divisum -,  вариант в развитие на панкреаса.Всички ми твърдяха че нямам проблем там,но никой не е категоричен и не казват от къде е болката.А тя е ежедневна .Моля те пиши твоите болки кога и как , къде ги усещаше , постоянни ли са и как се лекуваш.Скоро смятам да си пусна нови изследвания и ще ти пиша Нормално ли е една година да не те боли и после пак?Моля сподели твоя опит.БЛАГОДАРЯ  /страх ме е защото преди осем години баща ми почина от ТУ на панкреаса/

poxe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #42 -: Март 07, 2017, 23:30:25 »
@Дивни, аз лично не пия и не пуша. Съветвам те да спреш цигарите, защото дразнят. Изключително съм внимателен с подправките, със салами с консерванти, пушени салами не ям изобщо, нищо съдържащо алкохол не консумирам. Дори бонбони с алкохол не ям. Болките ми са тъпи и чести. В момента са слаби, но аз съм много внимателен с диетата и те съветвам и ти да си. Болката е в лявото подребрие. Тъпа. Когато нещо сгафиш болката е остра. Пусни си тези изследвания, за които ти писах.
Нормално е да не те боли и после пак, ако се раздразни органа. Аз след основното лечение нямах болки 6 месеца докато не си обърках режима.
Не се притеснявай и не се притеснявай. Спазвай си правилно хранене, не мисли постоянно за тези неща и се фокусирай върху живота си.
Следи си показателите и ще видиш разни тенденции. Даже ще започнеш да се усещаш. Гледай да си опознаеш тялото и то ще ти подсказва разни неща, които са добри за теб.
Относно моето лечение - храна. Вземал съм лекарства, но най-силно се влияя от правилно хранене. Пиши като ти излязат изследванията.

Успех ;)

даниел

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #43 -: Март 07, 2017, 23:46:58 »
Здравейте,моята майка е с  диагнозата  от преди около месец официално но със силни болки от преди 1г и 6м. Беше в болница,правиха и всякакви изследвания и поставената диагноза е "Хроничен Панкреатит" Изписаха я без какъвто и да е било съвет за някаква диета а виждам,че това най важното след поставянето на тази диагноза. Майка ми отслабна много със около 17кг. за това време и то сега разбирам четейки вашите постове защо,тя нищо не яде,казва ,че като яде я боли много и затова не яде.Моля ви помогнете,за момента няма възможност за посещение на добър диетолог а страда много ,има силни болки и я виждам как се стапя  :'( :'( :'( :'(
За момента пие креон а доктора даже не каза колко време да го пие.Аз съм бясна защото де факто разбирам за болестта повече от вас тук отколкото от лекаря.Моля ви кажете ми диетите които спазвате вие,както и всичко което ще е от полза да го знаем .И моля ви обезболяващи които са ви помогнали.Всичко добро очаквам, вашите коментари.

ДИВНИ

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #44 -: Март 13, 2017, 08:10:41 »
Здравей POXE,още веднъж ти благодаря за отговорите.Обещах че като си направя изследванията ще пиша.Три сутрини си пусках амилаза в кръв и урина ,и липаза.Резултатите бяха в норма .През това време пиех по 2 табл. от гъби Рейши и почти нямах болки.Бях се свързала  с една доц. от Варна гастроентеролог по чиято препоръка ги бях направила.Според нея преди изсл-ята нямах хроничен панкреатит а панкреатопатия/каквото и да значи/,но като видя резултатите изключи и това.Сега съм пак наникъде ,защото незнам имам ли заболяване на панкреаса или не А болките продължават ,освен отпред много често са отзад вляво на  гърба и плешката.Ти там имаш ли ?Видно е че точна диагноза не могат да ми поставят и ми казват да не спазвам строги диети ,а мен ме боли.Още нещо понеже работя на компютър по цял ден съм седнала ,като че ли в тази поза болките стават още по -силни Когато съм легнала и права са с една стъпка по тихи.Ти усетил ли си такова нещо?При мен диагнозите са много отначало казаха че понеже дебелото ми черво било дълго и много силно нагънато точно в лявата част болката била от там ,после протрузени дискове ,но невролог каза че нямам такова нещо,после междуребрена навралгия ама не вярвам тя да боли всеки ден ,истина е че като съм в неудобна поза пред компют. усукана вляво болката е по силна  :(Веднъж беше писал за някакви хора от Плевен които лекували панкреатит,свързали се с тях.Мисля че става въпрос за Н.Ал.Имаше ли резултат?  Ако имаш време пиши Благодаря Хубав ден